Britská vláda se rozhodla dočasně znárodnit hypoteční banku Northern Rock, která se potýká s hlubokými ztrátami v důsledku krize na hypotečním trhu v USA a následných problémů na úvěrových trzích. Řekl to tamní ministr financí Alistair Darling. Vláda tak odmítla nabídky dvou vážných zájemců a banku se pokusí zachránit sama.

Vážným zájemcem o převzetí banky bylo konsorcium pod vedením společnosti Virgin Group miliardáře Richarda Bransona. Šanci měl i tým manažerů banky, který chtěl instituci od základů přebudovat. Vláda ale nebyla spokojena ani s jednou nabídkou a minulý týden oba zájemce vyzvala, aby návrh vylepšili, anebo odstoupili.

"Nevěříme, že ty dvě nabídky by za současných podmínek na trhu mohly být pro daňové poplatníky dostatečně přínosné," řekl ministr na tiskové konferenci. "Proto se vláda rozhodla přijmout legislativu, která banku Northern Rock dočasně převede pod veřejnou správu," dodal.

Northern Rock je pátou největší hypoteční bankou v Británii, loni v září se ale dostala do vážných problémů. Až příliš se spoléhala na krátkodobé operace na peněžních trzích, místo aby svou činnost dál financovala vklady obyvatel.

Krizí zmítanou hypoteční banku musela už loni na podzim podpořit britská centrální banka, což mezi lidmi vyvolalo takovou paniku, že Northern Rock vzali útokem a začali hromadně vybírat vklady. Británie tak musela od roku 1866 poprvé řešit takzvaný "run" na banku.

Northern Rock není ani zdaleka jedinou bankou, která nedokázala problémy vyřešit. Obětí krize na hypotečním trhu v USA a následných problémů na úvěrových trzích jsou především velké investiční banky z USA, které v této souvislosti utrpěly miliardové ztráty. Je to hlavně Citigroup nebo Merrill Lynch, ale i některé banky v Evropě. Například švýcarská UBS.