ubs-192.jpgNejvětší švýcarská banka UBS skončila své hospodaření v posledním čtvrtletí loňského roku ve ztrátě 11,3 miliardy dolarů. Díky svým investicím do cenných papírů krytých rizikovými hypotékami z USA musela odepsat 13,7 miliard dolarů. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Švýcarská banka UBS podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka doplatila na hypoteční krizi v USA nejvíce ze všech evropských bank.

"Za posledních šest měsíců akcie UBS klesly o více než 40 procent. Důvodem je velká expozice vůči strukturovaným kreditním produktům navázaným na subprime-hypotéky. I přes odpisy ve třetím a čtvrtém kvartálu zůstává v portfoliu UBS 28 miliard dolarů těchto problémových cenných papírů. Zároveň další 3 miliardy dolarů jsou exponovány vůči ratingu pojišťoven dluhopisů, kolem nichž se nyní točí vše na finančních trzích," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

"Další odpisy přijdou nejméně ještě v prvním čtvrtletí letošního roku," říká analytik Deutsche Bank Matt Spick. Podle něj dojde k dalšímu propadu hodnoty akcií curyšské banky. Od začátku roku již ztratily více než 20 procent, za poslední půlrok přišly o 40 procent.

První ztráta od vzniku

Celkovou čtvrtletní ztrátu zavinila pouze investiční část banky. Samotná ztráta na investicích se vyšplhala na 15,5 miliard švýcarských franků ve srovnání se ziskem 1,36 miliardy franků o rok dříve. Ostatní složky banky skončily v zisku.

Ztráta v posledním čtvrtletí znamená pro UBS první celoroční ztrátu od vzniku v roce 1997, a  to zhruba čtyři miliardy dolarů. Ředitel UBS Marcel Rohner nechtěl odhadovat, zda se v tomto čtvrtletí banka vrátí do zisku. Podle něj bude i rok 2008 velmi těžký.

Mnohem lépe si s těžkou situací na trhu poradila druhá největší švýcarská banka Credit Suisse. Přestože i ta musela odepsat špatné investice, do červených čísel se její hospodaření nepropadlo. V posledním čtvrtletí činil zisk necelé 1,2 miliardy dolarů.

Zisk Credit Suisse spadl na čtvrtinu

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru