V závěru česká měna svůj pád k euru mírně zkorigovala na konečných 28,60 Kč/EUR. Oproti dolaru klesla na hodnotu 23,48 Kč/USD. I přes oslabení v závěru však koruna dohromady během celého týdne posílila jak proti euru, tak i proti dolaru.


Informace o tom, že Česká republika prohrála arbitráž s japonskou firmou Nomura, která požadovala odškodnění 40 miliard korun v souvislosti s privatizací IPB v devadesátých letech, ovlivnila obchodování na devizovém trhu. Částka, kterou bude muset ČR zaplatit, zatím určena nebyla. Případ postupuje do druhé fáze, v níž bude suma stanovena. Přesto začali investoři korunu již preventivně prodávat. Aby mohlo dojít k vyrovnání závazku, bude muset stát prodávat koruny. „Prodej tak velkého balíku korun na devizovém trhu znamená ohromný tlak na oslabení koruny,“doplnila Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.


„Příští týden bude chudý na domácí i zahraniční ekonomické zprávy, proto by se mohla snížit dosud vysoká volatilita na devizovém trhu. Očekáváme, že se koruna udrží v pásmu 28,45 až 28,90 Kč za euro,“uvedla Patria.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru