V závěru se dostavila mírná korekce a česká měna tak nakonec k euru uzavřela na hodnotě 28,55 Kč/EUR. Proti dolaru propadajícímu se na světových trzích po zveřejnění údajů o inflaci zpevnila koruna dokonce o 45 haléřů na 23,43 Kč/USD.


„Koruna odpoledne zažila po dni oddechu další skok, posílila totiž od rána dokonce o 30 haléřů na 28,44 Kč za euro. Jde o největší změnu v rámci jednoho dne minimálně od začátku roku,“uvedl Radim Krejčí z Patria Online. Středoevropské měny se dostaly na posilující vlnu s tím, jak dolar oslabil,“doplnil Vladimír Pikora z Next Finance. Koruna podle něho pod silnými regionálními vlivy ignoruje stav národní ekonomiky.


Vše rozpoutala zpráva o poklesu inflace v USA. Investoři se tak začali obávat, že americké národní bance se tím snižuje prostor pro růst úrokových sazeb. Nová zpráva okamžitě posunula dolar na šestitýdenní minimum k euru na hodnotě 1,216 USD/EUR. Na budoucím vývoji americké měny bude podle Pikory závislá i česká koruna. „Pokud dolar dále na světových trzích ztratí, má koruna v průběhu nejbližší doby šanci posílit na 28,30 Kč/EUR. Naopak zastavení oslabování dolaru by poslalo kurz koruny zpět k 28,60 Kč/EUR,“doplnil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru