kalousek_finance_192x128.jpgMinistr financí Miroslav Kalousek se dnes v souladu se zákonem 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, rozhodl zrušit zadávací řízení na výběr realizátora první části informačního systému Státní pokladna, tedy na "Integrovaný rozpočtový systém Státní pokladny". Server iHNed.cz o tom informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Systém soutěžního dialogu, který Kalousek převzal, se podle Jakoba v průběhu procesu stále více a více ukazoval jako problematický nástroj ideálního výběru. "Přesto Ministerstvo financí vyvinulo maximální úsilí tento proces férovým způsobem dokončit," uvedl Jakob.

"Nicméně na základě nedostatků, na které opakovaně poukazoval Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, se jeví jako nejčistší řešení zadávací řízení zrušit a vypsat nové výběrové řízení na Centrální účetní systém a Rozpočtový informační systém současně jako jeden celek. Toto řešení tak zabrání všem pochybnostem a procesním průtahům," dodal Jakob.

Ministerstvo financí podle Jakoba v žádném případě v novém zadání nepoužije formu soutěžního dialogu. Ten se může využívat u technicky složitých zakázek, během nichž si má zadavatel v diskusi zakázku vyjasnit. Z dialogu by mělo vyplynout, co je vůbec technicky možné a co vlastně chce zadavatel koupit. Stále by to měl být pouze obecný popis zakázky.

Příliš mnoho nedostatků

O zrušení tendru se v poslední době často spekulovalo, protože na velké nedostatky upozorňovaly Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Místopředseda sněmovního kontrolního výboru Libor Ježek (ODS) považuje rozhodnutí ministerstva za jediné možné řešení celé zakázky.

"Protože těch nedostatků a nejasností tam bylo příliš mnoho na to, aby to výběrové řízení mohlo být dovedeno do zdárného konce," řekl ČTK. Výbor podle něj požádá ministra financí Kalouska, aby přišel na příští zasedání a poslance informoval, jak bude projekt Státní pokladna pokračovat. "Podle mého názoru panu ministru financí po jednáních kontrolního výboru nezbývalo nic jiného, než aby ten soutěžní dialog zrušil," řekl ČTK předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Integrovaný rozpočtový systém měl podle dřívějších informací fungovat od července 2008. V jeho rámci se bude připravovat a aktualizovat státní rozpočet. Důležitá bude v systému podle MF průběžná aktualizace dat, která umožní okamžitý přehled o rozpočtu a jeho plnění.

Celý projekt Státní pokladny by měl být kompletně hotov a spuštěn v roce 2010, jeho vybudování však s sebou neslo boj o státní zakázku za několik miliard korun. Součástí systému budou centrální účetní systém, systém pro řízení státního dluhu a systém pro platební styk, který již funguje a je propojen s ČNB. Vypsáním nového výběrového řízení se ovšem zřejmě celý proces o několik měsíců opozdí.

Související