Celodennímu oslabování, které nakonec koruna proti euru mírně zkorigovala na hodnotu 28,76 Kč/EUR, nezabránila ani lednová obchodní bilance, ačkoli přebytkem 11,2 miliardy naplnila očekávání. Česká měna klesla i proti dolaru, a to na závěrečných 24,18 Kč/USD.


Podle Tomáše Vlka z Patria Online hrálo v propadu koruny roly několik faktorů. Nejdůležitější bylo zhoršení nálady ve střední Evropě a následné oslabení zdejších měn. To souviselo především s vývojem v USA, kde se po vystoupení jednoho z členů bankovní rady zvyšuje pravděpodobnost růstu úrokových sazeb. „To podporuje dolar a na druhou stranu vyvíjí tlak na střední Evropu, ze které investoři stahují peníze,“doplnil Vlk.


Možnosti dalšího vývoje jsou různé. Podle Vladimíra Pikory z Next Finance se dá později během března očekávat propad koruny k hodnotě 29 Kč/EUR vlivem odlivu kapitálu a oslabujícího eura. Vlk naopak vidí v dalších dnech možnost domácí měny ve stabilizaci a nahrazení části ztrát. Výraznější posílení se ale čekat nedá. „Vývoj bude hodně záležet na očekávání vývoje sazeb v USA a výnosech na amerických dluhopisech. V případě jejich dalšího růstu mohou měny rozvíjejících se trhů dál oslabovat,“doplnil Vlk.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru