Deficit federálního rozpočtu Spojených států bude v příštím fiskálním roce činit 407 miliard dolarů (asi 7,1 bilionu Kč). Uvádí to návrh, který vypracoval tým ekonomických poradců prezidenta George Bushe. Je to výrazně více, než Bush předpokládal před půl rokem, kdy počítal s deficitem 213 miliard dolarů.

Bush přiznal, že vyšší schodek rozpočtu je do značné míry výsledkem poklesu dynamiky hospodářského růstu. Velkou část rozpočtu ale budou plnit i vojenské výdaje na financování přítomnosti americké armády v Iráku a Afghánistánu.

Podpora ekonomiky

"Hlavním důvodem zvýšení deficitu je z krátkodobého pohledu soubor opatření, který prezident navrhl na podporu ekonomiky," uvádí dokument. Za další důvod označil pokles daňových příjmů a vyšší náklady na financování válečných konfliktů. Pentagon bude mít k dispozici asi 515 miliard dolarů, což bude znamenat meziroční nárůst asi o 7,5 procenta.

Výdaje se vyšplhají na 3,11 bilionu dolarů a vůbec poprvé v historii překročí hranici tří bilionů USD. Příjmy by měly činit zhruba 2,93 bilionu dolarů. S horším vývojem je nutné počítat i v tomto fiskálním roce, který končí 30. září. Deficit by měl činit 410 miliard dolarů, ačkoli jej Bush ještě před půl rokem odhadoval na 258 miliard dolarů. Výdaje se vyšplhají asi na 2,93 bilionu a příjmy na 2,52 bilionu dolarů.

Deficit v letošním i příštím roce bude výrazně vyšší než loni, kdy činil 162 miliard USD. Schodek rozpočtu se tak přiblíží na dohled rekordu z roku 2004, kdy činil 413 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru