Především slovenská koruna, která s růstem úrokových sazeb rekordně zpevňovala, ovlivňovala vývoj české měny. Ta se nejprve posunula do blízkosti historického maxima na 28,26 Kč/EUR, ale v závěru dne se vrátila na otevírací hodnoty 28,33 Kč za euro. Oproti dolaru během odpoledne mírně klesla na konečných 23,78 Kč/USD.


Podle Jana Vejmělka z Komerční banky se koruně dařilo do doby, než narazila na silnou technickou podporu na hodnotě 28,25 Kč za euro, která nápor odrazila. „Koruna k euru je uzamčena do velmi širokého pásma 28,20 – 28,60 Kč/EUR a odmítá jej opustit,“komentovala vývoj Markéta Šichtařová z Next Finance. Regionálním leaderem se jasně stala slovenská měna, když reagovala na zvýšení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu rekordním posílením.


Analytici se shodují, že zásadní význam pro další vývoj na devizovém trhu bude mít čtvrteční zasedání ECB. Všeobecně očekávané zvýšení úrokových sazeb již však trh víceméně vstřebal. Samotný vliv tohoto zvýšení by tak měl být spíše slabý. „Důležité bude, jaký vývoj evropské ekonomiky a sazeb pro další období nastíní šéf ECB Trichet,“doplnil Vejmělek. Například opatrný komentář by podle Tomáše Vlka z Patria Online mohl obnovit nákupní zájem o českou měnu, které by se pravděpodobně otevřel prostor k dalšímu posunutí rekordních hodnot.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru