Podobná situace se dá očekávat i v následujících dnech. V důsledku obav ze snížení úrokových sazeb koruna k euru nepatrně slábne, tentokrát se zastavila na hodnotě 28,49 Kč/EUR. Z důvodu posilování dolaru pak k americké měně ztratila na 23,92 Kč/USD.


„Ostatní měny v regionu jsou stagnují či mírně oslabují, koruna si připisuje další ztráty, když obavy z poklesu úrokových sazeb odrazují z dalších nákupů české měny před jednáním ČNB,“uvedl Tomáš Vlk z Patria Online. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance se tímto znehodnocováním paradoxně snižuje šance na snížení sazeb. Ať už ale snížení sazeb dopadne jakkoli, domácí měna v horizontu měsíce každopádně oslabí. „Dost možná v tom bude mít prsty i eurodolarový trh. „Posílení dolaru, které čekáme, totiž může odlákat spekulativní kapitál ze střední Evropy a tím k dočasnému oslabení koruny přispět,“doplnila.


Americká měna mezitím po jednodenním svátku pokračovala v posilování. Nyní se k euru obchoduje na hodnotě 1,190 USD/EUR. Na zpevňování dolaru nemělo vliv ani vystoupení šéfa Evropské centrální banky, který naznačil možné zvyšování úrokových sazeb v boji proti inflaci.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru