S dalším, v pořadí druhým, verbálním útokem přišel člen bankovní rady ČNB Jan Freit a domácí měna reagovala propadem k euru o 20 haléřů na 28,65 Kč/EUR. Také sílící dolar znamenal pro korunu další znehodnocení, když se propadla na konečných 24,10 Kč/USD.


Podle Jana Vejmělka z Komerční banky bylo oslabení koruny jednoznačně způsobeno vyjádřením Freita, podle nějž by ČNB měla zvážit snížení úrokových sazeb jako pojistku proti situaci, kdy by rychlé posílení koruny vedlo ke zpomalení ekonomického růstu a inflace. „Mírně negativní tlak na korunu a střední Evropu vyvíjí také sílící dolar, silnější dopad by ale byl cítit až při větším pohybu dolaru na světových trzích,“uvedl Tomáš Vlk z Patria Online.


„Centrální banka tedy skutečně vytáhla do boje proti posilování koruny razantně a její úsilí pravděpodobně přinese plody,“doplnila Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Další vývoj české měny vidí v pokračujícím oslabování k euru, a to minimálně o dalších 20 haléřů.


Americký dolar posiloval výrazněji. Reagoval tak na zveřejnění maloobchodních tržeb, které byly s růstem 2,3 procenta oproti očekávaným 0,5 procenta příjemným překvapením. Dolar se nyní obchoduje proti euru za 1,187 USD/EUR. Klíčové pro něj bude podle Vlka vystoupení šéfa Fedu v Kongresu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru