dum_usa_192.jpgProdej nových rodinných domů ve Spojených státech se za celý loňský rok propadl o rekordních 26,4 procenta na 774.000 a ceny domů zažily nejslabší vývoj za 16 let. Dnešní údaje ministerstva obchodu USA potvrzují, že krize na americkém trhu bydlení je jedna z nejhorších v poválečné historii.

Loňský propad prodeje překonal dosud nejhlubší zaznamenaný pokles z roku 1980, kdy trh nových domů klesl o 23 procent. Střední cena domu za celý rok stagnovala na 246.900 dolarech (4,32 milionu korun). To byl nejhorší výkon od roku 1991, kdy ceny v průměru klesly o 2,4 procenta.

V samotném prosinci trh nových domů klesl meziměsíčně o 4,7 procenta na celoroční přepočet 604.000, nejnižší úroveň za 13 let. Střední cena domu klesla o 10,9 procenta na 219.200 dolarů (3,83 milionu korun).

Prosincový vývoj byl na dolním konci odhadů ekonomů. Ti podle agentury Reuters v průměru čekali jen mírný pokles prodeje na 640.000.

Banky zpřísnily podmínky půjček, lidé se bojí znehodnocení investic

Loni začal na americkém trhu bydlení propad, kvůli němuž hrozí největší ekonomice světa sklouznutí do recese. V důsledku krize hypotečního trhu, zejména v sektoru půjček pro rizikové klienty, zpřísnily hypoteční banky podmínky půjček, a potenciální kupci tak mají ztíženou možnost získat hypotéku. Ti, kteří by mohli dům koupit, se zase bojí, že pokles cen jejich investici znehodnotí.

Trh starších rodinných domů ve Spojených státech loni klesl nejvýraznějším tempem za 25 let. Počet prodaných domů a bytů se propadl o 13 procent a cena se snížila poprvé od konce 90. let, uvedlo minulý týden Národní sdružení realitních kanceláří.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru