Japonská automobilka Toyota Motor vystřídala v loňském roce americkou společnost General Motors na pozici největšího světového výrobce aut. Celkem vyrobila 9,498 milionu automobilů.

Společnost General Motors vyrobila v roce 2007 "pouhých" 9,284 milionu vozů, nicméně udržela si pozici největší automobilky z hlediska objemu prodeje, když prodala díky zásobám o 3 106 vozidel více než Toyota.

General Motors je největší automobilkou podle objemu prodeje od roku 1931. V roce 1978 prodala rekordních 9,55 milionu vozů. Toyota by ráda v tomto roce tento rekord překonala s plánovaným prodejem 9,85 milionu aut.

Toyota v současné době expanduje zejména do Číny a Ruska, kde otevřela svou první továrnu. General Motors naopak bojuje s klesajícím odbytem na domácím americkém trhu. Před časem byla nucena uzavřít 12 svých továren.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru