Na pražské burze se po delší době obchodovalo opět živěji, což přineslo poměrně výrazný růst. Index PX 50 přidal 1,35 procenta na konečných 1436,4 bodu. Index PX-D získal 1,03 procenta na závěrečných 3610,5 bodu.


Největším tahounem posílení českého trhu se stal Český Telecom. Vidina vysokých dividend u něj znamenala posílení o rovných pět procent na 525,50 koruny za akcii, což je čtyřleté maximum. Dařilo se také ČEZu. Ten několikrát atakoval hranici 700 korun, ale nakonec se zastavil na 698,20 koruny silnější o 0,63 procenta. K tomuto vývoji přispělo podle Romana Koďery ze společnosti Patria i zlepšené doporučení na „buy“ od Erste Bank.


Ostatní tituly těžily podle Radka Neumanna z firmy Fio mimo jiné z celkově dobré nálady na trhu. Unipetrol si připsal 0,93 procenta na konečných 228 korun. Philip Morris přidal 0,33 procenta na 17276 korun. Zentiva získala 0,56 procenta na 1084 korun.Těsně pod jedním procentem zůstala CME, když si připsala 0,98 procenta na závěrečných 1439 korun. Těsně nad jednoprocentním růstem se zastavilo Orco. To získalo 1,01 procenta na 1704 korun.


Jediné Erste Bank se nedařilo, když ubrala 0,15 procenta na 1317 korun. Opačným směrem se vydala komerční banka. Ta ke konci obchodování mírně ztratila a povyskočila tak jen o 0,64 procenta na 3433 korun.


„Celkově lze obchodování hodnotit velmi pozitivně a na trhu je patrný zájem investorů kupovat akcie těch společností, které zvažují vyšší dividendu. V porovnání s regionálními trhy nebyla pražská burza ve svém růstu osamocena a dařilo se i budapešťské a varšavské burze,“komentoval vývoj na burze Koďera.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru