bernanke192.gifAmerická centrální banka Fed v úterý na svém mimořádném zasedání snížila svoji klíčovou sazbu o tři čtvrtiny procentního bodu na 3,5 procenta. Snížení sazeb se přitom i na základě slov šéfa Fedu Bena Bernanka (na snímku) očekávalo, ale až na pravidelném zasedání příští týden. Centrální banka se tímto krokem rozhodla reagovat na hrozící recesi ekonomiky Spojených států a otřesy finančních trhů. Informovala o tom CNN.

Krok Fedu je doposud nejrazantnějším krokem k oživení americké ekonomiky. Ještě loni v září přitom základní sazba byla 5,25 procenta. "Podmínky na finančním trhu se stále zhoršují. Navíc, přicházející informace ukazují na prohlubující se kontrakci v oblasti nemovitostí a slábnoucí trh práce" stojí v prohlášení Fedu. Ministr financí Spojených států dnes již řekl, že doufá, že snížení sazeb obnoví důvěru ve finanční trhy a americkou ekonomiku.

Dolar padá, burza padá

Krátce po otevření americké burzy se ale ukázalo, že Wall Street na rozhodnutí Fedu příliš nereagoval. Nasdaq composite index spadl o 3,18 procenta. Dow Jones index o 2,67 procenta. Oba indexy se ale následně vzpamatovaly a své ztráty umazávají. Evropský index FTSEurofirst 300 přes úvodní propad pod čtyři procenta se v závěru dostal na plus 2,1 procenta.

Ceny akcií pokračují ve strmém pádu

graf_080122_USDEUR-496.gif

Kromě toho rozhodnutí Fedu otřáslo dolarem, který skokově oslabil. Během okamžiku se z kurzu 1,449 USD/EUR propadl až na 1,459 USD/EUR. Vůči koruně se z dnešního maxima 18,32 CZK/USD dostal bezprostředně po oznámení změny sazeb až na 17,917 CZK/USD.

graf_080122_CZKUSD-500.gif

"Přestože byla změna sazeb očekávaná, načasování bylo zcela jistě dáno současným vývojem na akciových trzích. Výrazný propad nejen amerických burz, ale všude ve světě, donutil americkou centrální banku k mimořádnému kroku. A myslím si, že nebýt těch posledních dnů, stalo by se to až na plánovaném zasedání 30. ledna. Právě panika na finančních trzích a hrozba recese byly jednoznačným důvodem pro tento krok Fedu," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Marek: Hospodářskou situaci to nezvrátí

Podle Marka může úterní krok Fedu po jistou dobu fungovat. "Co ale nemůže zvrátit, je ale současná negativní hospodářská situace, kterou lze vyčíst z růstu nezaměstnanosti a zhoršujícího se maloobchodu. Dlouhodobě ale bude potřeba ze strany centrální banky i ze strany fiskální politiky urychlit fiskální stimul, který je naplánován," dodal Marek.

Ekonomiku USA má zachránit 145 miliard dolarů

"Součástí spouštěcího mechanismu burzovních propadů byly také výsledky investičních bank v USA, které již musely odepsat desítky miliard dolarů ztrát způsobených hypoteční krizí," uvedl Marek. Podle něj je snížení sazeb americké centrální banky brzdou volného pádu akcií. Přesto má ale situace na trzích ještě daleko ke stabilitě.

Evropské burzy zmírňují ranní propad

Marek se domnívá, že mimořádný krok americké centrální banky může posílit úvahy o snižování úrokových sazeb také v eurozóně. "Evropská centrální banka si prozatím držela spíše jestřábí tón, z důvodu vyšší inflace, obavy o hospodářský růst by i zde mohly zvýšit tlak na podporu ze strany měnové politiky," řekl Marek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru