Obchodování na pražské burze v úterý zahájilo propadem indexu PX o 5,2 procenta. Akcie tak sledovaly burzy po celé Evropě, když navázaly na prudký propad v Asii, kde v indické Bombaji došlo dokonce k uzavření burzy, když její index klesl až o 11 procent.

Strmý pád akcií v Asii

Poté co se na trzích objevila spekulace o tom, že centrální banky vyspělých zemí plánují koordinovanou intervenci, burzy přestaly klesat. Zatímco ráno ztrácel panevropský index FTSEurofirst 300 ještě 4,4 procenta, těsně před polednem už se ztráta smrskla na 0,8 procenta.

Index PX pražské burzy se vyšplhal z počátečních hrozivých ztrát až -0,26 procenta po půl třetí. Nakonec skončil ve ztrátě 1,74 procenta. Pokles burzy od začátku roku dosáhl 19,4 procenta.

Pět spadových titulů v plusu

Nejvíce v úterý na spadu oslabila Zentiva, následovaná AAA Auto Praha. Oba tituly ztratily více než šest procent. Výrazně ztrácela společnost CETV a Orco. Pěti spadovým titulům se podařilo posílit. V jejich čele byl Pegas Nonwovens a Philip Morris, jejichž akcie přidaly přibližně jeden a čtvrt procenta.

Podle jednoho z londýnských obchodníků by se intervence zúčastnila americká centrální banka (Fed), Evropská centrální banka (ECB), britská centrální banka a centrální banka Švýcarska. V Paříži se dokonce objevily spekulace, že Fed je příští týden připraven snížit základní úrok o celý procentní bod, z nynějších 4,25 na 3,25 procenta.

Investoři ustupují od rizikových aktiv

Podle analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka burzy ve světě padají i nadále díky špatnému sentimentu na finančních trzích, který se šíří již několik týdnů.

"Investoři pokračují v panických prodejích. Aktuálně není na žádných trzích nákupní podpora. Neustále se vše točí kolem recese nejen v USA, ale v globálním měřítku. Investoři ustupují od rizikovějších aktiv, tedy od akcií. Proto můžeme pozorovat propady na celém světě," uvedl pro server iHNed.cz Vaníček.

Investoři se obracejí ke zlatu

Podle Vaníčka se investoři nedívají na žádný fundament společností, ale zbavují se všeho, včetně obřích firem. "Padají i tituly firem, které mají solidní růstové výhledy. Fundament ustupuje do pozadí," vysvětli Vaníček.

Medvědí trh

Příští týden napoví rozhodování Fedu (americké centrální banky - pozn. red.) o nastavení úrokových sazeb, které podle Vaníčka  dost napoví o dalším vývoji. "Rozsáhlejší snížení sazeb by mohlo být uklidňujícím krokem či alespoň krátkodobou korekci burz směrem vzhůru," upozornil Vaníček.

Fed však trhy překvapil tím, že sazby snížil už dnes

"Aktuálně můžeme již hovořit o medvědím trhu," dodal Vaníček.

Ministři financí EU zůstávají chladní

Dnešní jednání ministrů financí Evropské unie žádné kroky proti pádu burz nepřineslo. Podle lucemburského premiéra a šéfa eurozóny Jean-Claude Junckera je chování trhů momentálně iracionální. "Když finanční trhy jednají iracionálně a chovají se jako stádo, není žádný důvod, proč by ministři měli dělat to samé," uvedl při svém příjezdu.

Šéfové státních pokladen rovněž vesměs odmítají spojovat osud americké ekonomiky, které velmi vážně hrozí, že se dostane do recese, s osudem evropského a celosvětového hospodářství. "I když USA sklouznou do recese, není to žádná tragédie," řekla francouzská ministryně financí Christen Lagardová. Podobně celou situaci vidí i eurokomisař pro hospodářství a měnové otázky Joaquín Almunia. "Není to o celosvětové recesi. Je to o riziku, že se do recese dostanou Spojené státy," dodal.