burza-fondy-192-128.jpgObchodování na pražské burze pokračuje v trendu letošního roku. Propad na burze ve středu ještě zrychlil, když index PX  ztratil o 3,09 procenta, přitom během dne to bylo i více než čtyři procenta. Za poslední týden index prožil pád o 9,52 procenta. Od začátku roku činí pokles více než 13 procent. Do červených čísel se burza dostala dokonce i v meziročním srovnání.

Medvědí trh?

"Celkově lze říci, že pražská burza, která si letos odepsala již přes 13 procent, zřejmě vstoupila do klesajícího neboli medvědího trendu*. Po šesti růstových letech je to změna na kterou si budeme zpočátku asi těžko zvykat," komentoval vývoj na burze analytik burzovní společnosti Fio Pavel Hadroušek.

Určité korekce podle analytika Patrie Finance Roberta Kellera trvají zhruba dva tři týdny, proto se zatím nedá plně hovořit o medvědím trhu. "Zatím jde spíše o korekci. V případě nějakého dlouhodobějšího vývoje bychom mohli o medvědím trhu začít hovořit, ale v současnosti to ještě není opodstatněné," dodal Keller.

Podle analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka se o medvědím trhu bude moci mluvit až podle vývoje dlouhodobějšího. "Dnešní vývoj na pražské burze je ovlivněn hlavně obchodováním na americké burze a burzách v Asii. Po včerejších datech z USA se očekávání recese ve Spojených státech totiž výrazně zvýšilo," sdělil serveru iHNed.cz Vaníček..

(* Medvědí trh = akcie oslabují, na trhu je mnoho negativních zpráv stlačujících akcie dolů. Odborníci spekulují na další pokles: prodávají vypůjčené papíry, aby je v budoucnu mohli za nižší cenu na trhu nakoupit a vrátit - pozn. red.)

graf_080116_2burzarden-400.gif

Propad na pražské burze je způsoben podle Kellera celkově špatným sentimentem na trhu. "Například americké akcie výrazně padaly, značně klesá i varšavská burza, polské fondy likvidují své pozice... Trend, který byl nastolený minulý týden, tedy nadále pokračuje. Podíváme-li se napříč všemi sektory, jsou všechny v červených číslech," uvedl pro server iHNed.cz Keller.

graf_080116_2burzatyden-404.gif

Philip Morris ve středu ztratil necelé jedno procento. Vedl si však nejlépe ze všech spadových titulů, mnohem hůř na tom byla společnost ECM, jejíž akcie si odepsaly vysokých 10 procent. S odstupem za ní skončila s šestiprocentním pádem společnost CETV. Skoro pět procent si odepsaly akcie Komerční banky. Více než tříprocentní pokles zaznamenaly Orco, Pegas Nonwovens a Telefónica.

graf_080116_2burzarok-400.gif

Dvě až tři procenta ztratily všechny další spadové akcie. ČEZ zakončil těsně nad hranicí 1200 korun. Zentiva si pohoršila "pouze" o 1,09 procenta.

Přijde obrat velkých společností?

Podle Kellera budou větší tituly v nejbližším období nejlépe perforovat. "A to především díky tomu, že jsou to jednak likvidní tituly a případní investoři mají možnost rychlého exitu z těchto titulů. Příkladem může být třeba ČEZ či Erste Bank, která se dostala na velmi nízké úrovně a velký diskont v porovnání s jinými společnostmi v regionu. Proto si myslím, že větší likvidní společnosti by mohly v nejbližších dnech profitovat," vysvětlil Keller.

Světové burzy zažívají krušné časy

Prudce oslabovaly akcie i na dalších světových burzách. Americké akcie v úterý klesaly zejména kvůli oznámení ztráty finanční společnosti Citigroup a slabým údajům o maloobchodních tržbách. To totiž posílilo obavy, že ekonomika USA směřuje do recese. Dow Jonesův index se propadl o 2,17 procenta na 12 501,11 bodu. Uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského dubna. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 2,49 procenta na 1 380,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 2,45 procenta na 2 417,59 bodu.

Akcie na burze v Tokiu dnes také prudce ztrácely. Reagovaly především na vysoké úterní ztráty na akciovém trhu v New Yorku. Index Nikkei 225 si odepsal 468,12 bodu a den uzavřel slabší o 3,35 procenta na hodnotě 13 504,51 bodu. Index je tak na nejnižší úrovni od října 2005. Za celý rok 2007 oslabil zhruba o 11 procent a od začátku tohoto roku ztrácí dalších téměř 12 procent. Širší index Topix dnes oslabil o 3,5 procenta na 1 302,37 bodu a je nejníže od září 2005.

Ceny akcií na asijských trzích dnes výrazně klesly a hlavní index burzy v Hongkongu zaznamenal nejhlubší propad od teroristických útoků na Washington a New York v roce 2001. Za propadem cen jsou hlavně obavy, že americké centrální bance se nepodaří odvrátit recesi ekonomiky, což bude mít patrně nepříznivé dopady i na řadu dalších zemí. Burza v Hongkongu klesá už pět dní v řadě a dnes s sebou stáhla i hlavní emise čínských akcií. Index, který monitoruje pohyb čínských akcií na burze v Hongkongu, oslabil o 6,6 procenta, hlavní index hongkongské burzy oslabil o 5,37 procenta na 24 450,85 bodu.