Americká společnost Citigroup utrpěla ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 9,83 miliardy dolarů (zhruba 170 miliard korun). Jde o vůbec první čtvrtletní ztrátu od vzniku banky v roce 1998. Firma také oznámila, že kvůli vysokým ztrátám z investic sníží výplatu dividendy o 41 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Citigroup je jednou z největších obětí krize na trhu hypoték v USA. Banka je největší společností finančních služeb v USA a působí ve více než 100 zemích světa, a to včetně České republiky. Před rokem měla čistý zisk 5,13 miliardy dolarů, což bylo 1,03 dolaru na akcii. Nyní ztráta na jednu akcii činí 1,99 USD. Analytici v anketě agentury Reuters letos očekávali ztrátu na akcii 1,01 USD.

Situaci nyní banka bude řešit zvýšením kapitálu, který dodá několik investorů. Banka nabídla směnitelné prioritní akcie, z jejichž prodeje si zajistila zhruba 14,5 miliardy dolarů.

Ztráty, jež Citigroup utrpěla, jsou převážně výsledkem odpisů špatných investic. Jejich objem dosahuje 18,1 miliardy dolarů. V posledních dnech se objevovaly spekulace, že Citigroup bude možná nucena odepsat 24 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru