Nejlepší obranou, kterou se může Evropa chránit před stále větší konkurencí zboží a pracovní síly z Číny, je propagovat v této asijské velmoci svůj sociální model. Tvrdí to evropský komisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla, který dnes do Číny odjel na třídenní pracovní cestu. Podle něj může spolupráce EU a Číny při zavádění modernějšího sociálního modelu zmírnit "sociální dumping", tedy konkurenční výhodu plynoucí z levnější pracovní síly, řekl dnes Špidla agentuře DPA.

"Čína je suverénní stát. Nad evropským sociálním modelem mávne v praxi rukou. Evropa má svých problémů dost. Čína problémem není, je to naopak výzva. A když něco zlepšovat, tak proč nezačít na domácí půdě místo upnutí se na Čínu," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Číňané, kteří tvoří celou pětinu světové pracovní síly, často pracují za velmi špatných podmínek a za velmi nízké mzdy. Podle Špidly si proto všichni kladou otázku, jak s touto obrovskou konkurenční výhodou bojovat. Odpovědí je prý především aktivně pomoci Číně při zavádění nového sociálního systému. "Je v našem zájmu, aby v Číně probíhal vývoj v sociální oblasti správným směrem," řekl eurokomisař.

"Číňané po tom sami touží"

Podle Špidly samotní Číňané naléhavě cítí potřebu reformy sociálního systému. Ta je nezbytná například v oblasti důchodů, protože Čína pomalu začíná pociťovat neblahé důsledky tvrdě prosazované politiky "jednoho dítěte".

"Číňané umějí dobře napodobovat. Pokud se rozhodnou napodobit evropský důchodový systém, pak to bude znamenat, že ho považují za nejlepší," myslí si Špidla. Nový systém se ale výrazně podepíše na skladbě vedlejších mzdových nákladů. "A to znamená, že konkurence v oblasti mezd bude v budoucnu vypadat úplně jinak," uzavírá komisař.

Spolupráce EU a Číny na tomto poli je naplánována na příštích pět let. První konkrétním krokem vzájemných jednání bude zřejmě nezávazné memorandum o pravidlech bezpečnosti práce, které chce Špidla s čínskou stranou podepsat do konce roku.

Analytici jsou skeptičtí

"Je to sice hezká teorie, ale v praxi neuskutečnitelná. Úspěch Číny posledncích let je právě založen na sociálním dumpingu. Kdyby začali používat evropské standardy, tak by to mohli rovnou zabalit," uvedla pro server iHNed.cz analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Standardy, jaké jsou v Evropě, si podle Šichtařové mohou dovolit jen vyspělé země. "V Číně je to neimplementovatelné. Navíc ty sociální standardy jsou přebujelé v Evropě, takže by ta myšlenka mohla jít i opačným směrem. Pokud by Čína začala přejímat naše standardy, my bychom je zase měli omezit," tvrdí.

Podle Aleše Michla je jedno, jestli hovoříme o sociálním modelu či naši politiku nazveme jinak, důležitější jsou činy. "Srovnám-li zkušenosti vyspělých zemí vychází mi: Je třeba uvolnit podmínky na trhu práce, zvýšit počet maturantů ve společnosti, využít technologie, globalizaci a být "in", podpořit motivaci lidí pracovat a odbourat klišé o nutnosti uměle chránit zuby nehty každé pracovní místo," vysvětlil Michl.

"Podívám-li se na činy Evropské komise, vidím třeba velkou regulaci automobilek, což je brzda celého průmyslu. Pokud chtějí politici dále takto průmysl škrtit, v rámci fair-play by se měli spíše snažit dohodnout stejný přístup i pro čínské firmy. Je to lepší než debata o křížení čínského a evropského sociálním modelu," dodal Michl.

Je to jen gesto

"Každopádně je to spíše jen náplast - hlavně o tom hodně mluvme, že Čína je špatná, že to ničí naše exportéry, aby to vypadalo, že něco děláme. Ve skutečnosti se s tím nedá dělat nic, alespoň z té evropské pozice," řekla dále Šichtařová. Co by skutečně pomohlo je podle Šichtařové liberalizace jüanu. "To by čínské zboží v zahraničí zdražilo minimálně o dvacet procent," dodala.