burza-bcpp-192A.jpgBurza cenných papírů v Praze dnes výrazně padala. Podle analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka má propad akcií developerských společností ECM a Orco nepřímou souvislost s hypoteční krizí ve Spojených státech amerických, která se táhne již od loňského léta.

"Je to způsobeno negativním sentimentem na realitním a bankovním trhu. Oba tyto tituly již utrpěly velké ztráty, oba tyto tituly se nyní pohybují zhruba 35 procent pod svým NAV (čistá hodnota aktiv - pozn. red.), které bylo oznámeno naposledy v polovině loňského roku," uvedl pro server iHNed.cz Vaníček.

Podle Vaníčka bude první i druhé čtvrtletí letošního roku velmi obtížné. "Řekl bych, že první pozitivní vlaštovky by pro tyto tituly mohly přijít na konci druhého čtvrtletí," dodal Vaníček.

Obchodování na burze se může zastavit

Akcie ECM se v průběhu čtvrtečního obchodování propadly chvílemi o více než 11 procent. Později před zavřením burzy ale mírně korigovaly ztrátu na "pouhých" 7,12 procenta a ukončily seanci na 900,50 koruny. Orco propadlo o 6,73 procenta na 1.760 korun. Na celé burze se přitom zobchodoval nadprůměrný objem akcií, celkem za téměř 7,8 miliardy korun. Průměrný objem obchodů za poslední rok byl přitom 3,7 miliardy. Celá burza ztratila 2,53 procenta a index PX skončil na 1.646,1 bodech.

Obchodování se při velké volatilitě může i zastavit. "Pokud titul oslabí nebo posílí o dvacet procent, obchodování se zastaví," řekl pro server iHNed.cz tiskový mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. Minulý pátek navíc došlo k navýšení počtu akcií Orco, ECM a VGP. "Na obchodování to ale vliv nemělo. Za poklesem stojí jen negativní sentiment trhu," doplnil Kovařík.

Krize z Ameriky

Akcie českých developerů kopírují sestupný trend amerického realitního sektoru, který už trvá přes půl roku. "Nežijeme ve vakuu, odnesly to i české akcie. Odhadovat obrat trendu je sázka na to, zda se Amerika vyhne recesi, či ne. Krátkodobě je to čirá spekulace. Máte pravděpodobnost stejnou, jako když si hodíte mincí," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Také podle analytika Patria Finance Roberta Kellera jsou nadále nejvíce ovlivněny obavami ze zpomalení americké ekonomiky právě akcie developerů. "V současnosti je ale sentiment na trzích všeobecně špatný. Pokud se poohlédneme napříč celým regionem, tak zejména developeři ztrácejí nejen čeští, ale obdobné to je například i v Polsku, Rumunsku a jiných trzích," uvedl pro server iHned.cz Keller.

Oživení nepřijde ihned

Pokud jde o výhled na letošní rok, tak Keller očekává oživení až teprve poté, co se dostaneme hlouběji do roku 2008. "V současnosti se totiž čeká na hospodářské výsledky za rok 2007, které by mohly indikovat zejména u developerských společností určitou stabilitu byznys modelu společností. ECM spadlo od začátku roku o 25 procent za sedm obchodních dní, Orco o 16 procent. Je to zejména tím sentimentem na trhu, protože nebyly zveřejněny žádné zásadní zprávy, mnoho klientů panicky prodává, takže se aktivují různé stop-lossy a tím pádem jsou ty tituly tahané více dolů," vysvětlil Keller.

Podle Kellera se dá očekávat zvýšená aktivita u developerských společností směrem vzhůru až ke konci letošního druhého čtvrtletí. Podle něj se tak v současnosti akcie developerů obchodují s výrazným diskontem vůči NAV.

"Například u rakouských developerů jsme mohli vidět, že při diskontu zhruba 40 procent nacházejí jakousi hranici, kdy investoři do svých pozic začínají opět naskakovat. Orco a ECM se nyní pohybují těsně pod touto diskontní hranicí," zmínil Keller.

"Hlavním důvodem, proč pražská burza padá více než ostatní burzy v regionu, jsou zejména akcie Erste a ČEZ, které mají v indexu 50 procent. Oba tyto tituly v současnosti značně neperformují, takže to způsobuje oproti zahraničí - například Maďarsku a Polsku - výraznější pokles pražské burzy. Maďarská burza je navíc oproti té pražské menší," doplnil Keller.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru