Administrativa amerického prezidenta George Bushe začala uvažovat o přechodném zavedení daňové úlevy firmám i občanům. Chce tak zabránit tomu, aby největší ekonomika světa sklouzla do recese, kterou jí někteří analytici na začátek tohoto roku předpovídají. Napsal to dnes ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Domácnosti by se tak mohly dočkat jednorázové daňové úlevy až 500 dolarů (asi 8900 korun). Bílý dům si od tohoto kroku slibuje, že lidé budou ochotni více utrácet. Právě výdaje spotřebitelů se totiž výrazně podílejí na růstu ekonomiky.

Výraznou úlevu by mohly pocítit podniky, kvůli nimž by vláda upravila daňový zákon tak, aby si firmy mohly odepsat podstatnou část investic do nového vybavení. Prezident Bush prý soubor opatření připraví do 28. ledna, kdy přednese poselství o stavu unie. Bush také požádal Kongres, aby daňové úlevy z roku 2001 měly trvalou platnost.

"Jsem k tomu velice opatrný. Za prvé, Amerika má před volbami, proto politické smýšlení je od toho ekonomického mírně vychýleno. To je běžné všude na světě. Co je ale důležitější, nedomnívám se, že současné problémy třeba na trhu amerických hypoték takové stimuly vůbec vyřeší," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Hrozba recese

Článek ve WSJ, na který se odvolává agentura Reuters, podle obchodníků na devizových trzích přispěl k růstu dolaru vůči jenu. Údajně díky němu se vydaly vzhůru i ceny akcií na asijských trzích, které zpočátku oslabovaly v reakci na další silný propad na Wall Street.

O riziku recese americké ekonomiky se spekuluje od loňského podzimu, kdy problémy na finančních trzích začaly výrazně ovlivňovat chování ekonomiky a později i spotřebitelů. Mimořádně důležitá tedy bude nadcházející zpráva o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Recese podle definic nastává, když ekonomika dané země alespoň dvě čtvrtletí po sobě vykazuje pokles.

Někteří analytici předpovídají, že ve čtvrtém čtvrtletí americká ekonomika skutečně do minusu sklouzla. Úřad pro energetické informace (EIA), který je jedním z koncepčních center americké vlády, odhadl rozsah poklesu přepočtený na celý rok na 0,1 procenta. Už během prvního čtvrtletí se ale ekonomika prý vrátí k růstu, který by po přepočtu na celý rok mohl činit 0,3 procenta.

Za poklesem stojí drahé energie

Úřad EIA je prvním z vládních institucí, který už v předpovědi naznačuje riziko recese. EIA z části využívá dat konzultační společnosti Global Insight, na jejichž základě sestavuje svou vlastní prognózu vývoje spolu s předpokládaným vývojem cen energií. Ekonom EIA Nasir Khilji řekl, že ekonomiku v závěru loňského roku srazily do záporných hodnot právě vysoké ceny energií.

Na celý letošní rok EIA předpovídá růst HDP v rozsahu 1,6 procenta. To je mnohem méně než ještě v listopadu předpovídal Bílý dům. Ten tvrdil, že hospodářský růst v roce 2008 dosáhne 2,7 procenta. Své předpovědi ale upravili i jednotliví ekonomové, protože statistika z posledních týdnů pro americkou ekonomiku nevyznívá dobře.

Silný protivítr

Představitelé administrativy prezidenta Bushe nyní často upozorňují na to, že ekonomiku potkal silný protivítr, a že možná bude nutné přijmout i určitá stimulační opatření. Minulý týden se navíc poprvé v zaznamenané historii dostala nad 100 dolarů za barel cena ropy. Vzhledem k nepříznivým faktorům tak odborníci považují za jisté, že americká centrální banka bude i nadále snižovat úrokové sazby.

Situace americké ekonomiky by se ale měla během roku zlepšovat. Po růstu o 0,3 procenta v prvním čtvrtletí by měl přijít anualizovaný růst v rozsahu 1,4 procenta ve čtvrtletí druhém. Na třetí čtvrtletí EIA odhaduje růst HDP na 2,3 procenta a v posledních třech měsících roku dokonce na 2,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru