Martin_Roman_CEZ_192x128.jpgManažeři energetické společnosti ČEZ uplatní v lednu část opcí, které jim přiznává akciový motivační program. Generální ředitel společnosti Martin Roman (na snímku) by na okamžitém prodeji akcií vydělal 677 milionů korun. Informoval o tom mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. O opce požádalo 13 členů vrcholového vedení ČEZ.

Manažeři energetické společnosti nyní uplatnili opce na 1,378 milionu akcií firmy, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy. Jejich prodejem vydělají zhruba 1,141 miliardy korun.

Roman nyní uplatnil opce na 675 000 akcií. To jsou všechny zbývající opce, které má z prvního čtyřletého funkčního období. Podle Kříže si ale šéf ČEZu významnou část akcií nadále ponechá, spolu se jmenováním do funkce na další čtyřleté období získal Roman nárok na další opce. Většinu svých opcí si ponechají i někteří další manažeři ČEZ.

Naposledy před rokem

"Management firmy nemá během roku mnoho časových 'okének' k uplatnění opcí. Jde o to najít čas, kdy trh má stejné informace jako vedení společnosti a nemůže dojít k jakémukoliv podezření z insider tradingu," řekl Roman. Členové představenstva uplatnili opce naposledy přesně před rokem.

"Část akcií budu držet na svém majetkovém účtu a stejně tak ostatní si nadále ponechají část opcí nebo budou držet minimálně deset procent získaných akcií," dodal Roman.

Opční program byl v ČEZ zaveden v roce 2001. Členům představenstva a asi dvacetičlenného výkonného výboru umožňuje zakoupit akcie firmy za cenu před jejich nástupem do funkce a následně je při růstu akcií prodat.

Cílem programu je zainteresovat vedení firmy na zhodnocování firmy pro akcionáře. Firma předloni pravidla programu zpřísnila. Nová pravidla omezují potenciální výnos na maximálně dvojnásobek růstu ceny akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru