Cena americké lehké ropy ve středu stoupla o více než čtyři dolary a poprvé v historii se vyšplhala na 100 dolarů za barel. Vzhůru ji tlačí spekulativní nákupy, které jsou důsledkem geopolitického napětí a slabého kurzu dolaru. Severomořská ropa Brent zdražila o 3,63 dolaru na 97,48 USD.

"Je to výsledek kombinace faktorů," řekl analytik Nauman Barakat ze společnosti Macquarie Futures USA. Upozornil zejména na slabší dolar, očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb ve Spojených státech a situaci v Nigérii.

Úterní útoky ozbrojenců v nigerijském ropném centru Port Harcourt posílily obavy z dalšího narušení vývozu ropy ze země. Nigérie je osmým největším exportérem ropy na světě. Časté útoky ozbrojenců od února 2006 však vedly k poklesu vývozu zhruba o 20 procent a přiměly tisíce pracovníků z ropného průmyslu k odchodu ze země.

Cena americké ropy se loni zvýšila téměř o 58 procent, tedy nejprudším tempem v tomto desetiletí.
 
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů) kolem 18:15 SEČ:

BURZA TYP   
KONTRAKT   
AKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
LondýnICEBrent   
97,4893,85
New YorkNymexWTI 
100,00
95,98
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru