Akcie na pražské burze rostou šestý rok po sobě a navzdory obavám z dopadů krize na americkém hypotečním trhu dokázaly přinést dvouciferný výnos. Objem obchodů na burze překonal hranici jednoho bilionu korun. Podobně jako v roce 2006 objevily se na burze dva nové tituly - AAA Auto a VGP.

Přestože na konci října dosáhl index PX rekordní hodnoty 1 936,1 bodu, zastavil se nakonec na hodnotě o více něž 120 bodů nižší - 1 815,1. Tato hodnota představuje nárůst o 14,24 procenta. Tento výkon představuje téměř dvojnásobek loňského růstu 7,9 procenta.

graf-px2007.gif

Vydělávaly akcie Unipetrol, CETV a ČEZ

Na rozdíl od předchozích let akcie letos velmi výrazně kolísaly. Nejlépe se vedlo akciím Unipetrolu, které majitelům dokázaly především díky rekordním cenám ropy vydělat 44,1 procenta na 337,6 koruny. Podobně se vedlo i akciím CETV, které zakončily rok na kurzu 2 106 korun. Akcie skupiny ČEZ si polepšily o 41,9 procenta na 1 362 korun.

Nejvíce naopak ztratily majitelé akcií tabákové firmy Philip Morris. Akcie zakončily rok na 7 933 korun, což představuje propad o 26,8 procenta. Příčinou byly klesající zisky díky zvyšování spotřebních daní a s tím souvisejícím odchodem některých kuřáků k levnějším značkám. Nedařilo se ani společnosti Zentiva, která skončila o čtvrtinu níže na 972 korunách.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru