dolar-192-128.jpgAmerický dolar v uplynulém roce pokračoval v poklesu vůči euru, které se vyšplhalo až na nové rekordní maximum těsně pod 1,50 USD. Americkou měnu tlačily dolů obavy ze zpomalení ekonomiky Spojených států, jež se nyní potýká s útlumem na trhu s bydlením a obtížnějšími podmínkami pro získání úvěrů. Vůči koši šesti předních měn dolar za celý rok oslabil o více než devět procent na zhruba 76 bodů. Euro se koncem listopadu vůči dolaru dostalo až na 1,4967 USD, tedy na nejvyšší úroveň od svého zavedení v roce 1999. V závěru roku se jeho kurz pohyboval kolem 1,47 USD ve srovnání se zhruba 1,32 USD na konci prosince 2006.

Americká centrální banka (Fed) letos třikrát snížila úrokovou sazbu, aby zabránila domácí ekonomice v propadu do recese. Základní úroková sazba v USA tak klesla o jeden procentní bod na 4,25 procenta. Nižší úroky oslabují výnosovou atraktivitu dolaru pro investory.S blížícím se koncem roku dolar část ztrát smazal, protože příznivé údaje o ekonomice Spojených států naznačily, že Fed nebude s dalším uvolňováním měnové politiky příliš pospíchat. Americkou měnu podpořilo rovněž očekávání, že dosavadní opatření Fedu budou mít pozitivní dopad na ekonomiku USA.

V posledních dnech roku se však pokles dolaru obnovil, neboť některé slabé hospodářské údaje z USA vrátily na trh spekulace o dalším snižování amerických sazeb. "Očekáváme, že uvidíme další snížení sazeb Fedu v lednu a v březnu," řekl před koncem roku analytik David Mann ze společnosti Standard Chartered. "Důkazy o zpomalení na trhu s bydlením jsou nesporné," dodal.

Pokles dolaru se výrazně projevil také na trzích s ropou, zlatem i dalšími komoditami. Světové ceny ropy v uplynulém roce vystoupaly na nové rekordy těsně pod 100 dolarů za barel. K jejich růstu přispěly rovněž obavy z nedostatečných dodávek suroviny.