mleko-u192-128.jpgMlékařské a hospodářské družstvo Jih, které sdružuje 212 družstev, vypovědělo koncem prosince veškeré dodávky mléka největší české mlékárně, společnosti Madeta. V reakci na to již firma oznámila, že uzavře dva své provozy, a to v Českých Budějovicích a Strakonicích. Většinu zaměstnanců z těchto závodů chce Madeta převést do jiných provozů, o práci by tak nemělo přijít více než 200 lidí. Informovala o tom Česká televize.

"Dostali jsme písemnou výpověď z dodávky mléka od družstva Jih," potvrdil České televizi generální ředitel Madety Milan Teplý. Podle představitele Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeňka Houšky dodávky mléka pro Madetu budou pokračovat do 31. března 2008. Podle jeho slov jim v Německu nabídli za litr mléka o 1,40 Kč více než v tuzemsku. Podle televize by tak do Německa mělo denně téct možná až 900.000 litrů suroviny.

"Bereme toto stanovisko jako definitivní a začneme nakupovat levnější mléko v zahraničí. Naše provozy dva, a to v Českých Budějovicích a ve Strakonicích zaniknou," dodal Teplý. Podle Houšky však přerušení dodávek není definitivní a jsou nadále připraveni jednat. Podle informací České televize by se jednání mělo uskutečnit ve druhém lednovém týdnu.

Podle některých odborníků bude problémů kvůli cenám potravinářských surovin přibývat. Problematické je rovněž to, že státem dotované produkty se prodávají do zahraničí.

Madeta je největší zpracovatel mléka v ČR. Za rok zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce v zemi. Firma na trh dodává 239 druhů mléčných výrobků, z nichž čtvrtinu prodá do zahraničí, například Libanonu, Spojených arabských emirátů, Ruska a států EU.

Madeta má nyní osm poboček - v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Plané nad Lužnicí, Strakonicích, Pelhřimově, Prachaticích a Řípci. Největší zpracovatel mléka v kraji zaměstnává necelých 1500 lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru