Ceny ropy na světových trzích dnes opět rostly kvůli slabému dolaru a sílícímu napětí v Pákistánu a na severu Iráku. Cena americké lehké ropy se kolem 18:05 SEČ zvýšila o 23 centů na 96,85 dolaru za barel a severomořský Brent podražil o 12 centů na 94,80 dolaru.

"Stupňující se napětí ve světové politice, slabší zásobování ropou a slábnoucí dolar zřejmě hrají ve prospěch dalšího růstu," uvedl jeden z analytiků ropného trhu.

Napětí ve světové politice zesílilo po čtvrtečním atentátu na pákistánskou političku Bénazír Bhuttovou. Pákistán přitom není velkým hráčem na trhu s ropou a nepokoje v zemi pravděpodobně neovlivní tok ropy na světový trh přímo. Po násilné smrti političky se přesto přesměroval tok investic na světových finančních trzích k méně rizikovým aktivům, například zlatu.

Americké ministerstvo energetiky navíc ve čtvrtek zveřejnilo nečekaně velký týdenní pokles rezerv ropy a ropných produktů. Zásoby ropy v USA jsou teď nejníže za téměř tři roky a trh se obává o plynulost zásobování. Kvůli tomu se v listopadu přiblížila cena americké ropy stovce dolarů za barel, připomněla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru