Ekonomika Kuby čtvrtý rok za sebou výrazně vzrostla. Předcházela tomu ekonomická krize poté, co zemi přestalo podporovat Rusko po rozpadu Sovětského svazu. Kubánský ministr hospodářství José Luis Rodríguez dnes v kubánském parlamentu uvedl, že se hrubý domácí produkt Kuby letos zvýšil o 7,5 procenta.

Podle západních expertů ale země může nadhodnocovat roční růst HDP o tři až čtyři procentní body. Ekonomika Kuby oživuje od roku 2004, kdy jí pomáhá silnými sociálními dávkami nový mecenáš Venezuela díky příjmům z ropného exportu. Přispěly i výhodné půjčky z Číny, které pomohly oživit chátrající kubánskou infrastrukturu.

Rodríguez dodal, že se letos nepodařilo splnit cíl desetiprocentního růstu HDP kvůli počasí; zemi postihly nejhorší deště od začátku 60. let. Vedle dalších negativních faktorů se projevil i zpožděný dovoz. Ministr dodal, že se HDP Kuby v příštím roce zvýší o osm procent.

Nejvíce letos vyskočila produkce zemědělství, a to o 24,7 procenta. Průmyslová aktivita vzrostla o 7,8 procenta, doprava vykázala nárůst o 7,9 procenta a služby o 11,7 procenta. V roce 2006 se výkon kubánského socialistického hospodářství podle oficiálních statistik zvýšil o 12,5 procenta, v roce 2005 o 11,8 procenta a o pět procent v roce předchozím.

Počátkem 90. let se kubánský HDP propadl o 35 procent, když o 80 procent spadla aktivita průmyslu. Odchod někdejšího mecenáše Sovětského svazu ze scény ochromil kubánskou dopravu a zanechal zemi v nedostatku potravin a dalšího zboží, napsala agentura Reuters. Výši kubánského HDP na obyvatele a porovnání se světem ale zpráva neuvádí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru