Západoevropské akcie dnes oslabily. Náladu na trzích ovlivnila statistika z USA a strach z dalších problémů na úvěrových trzích. Nejhůře si vedly finanční a farmaceutické společnosti. Hlavní index FTSEurofirst 300 oslabil o 0,2 procenta.

Od počátku letošního roku je index vyšší o 1,5 procenta. Za celý loňský rok stoupl o 16 procent. Index tak zřejmě vykáže nejhorší výkon od roku 2002, kdy klesl o více než 30 procent.

Dnešní seance byla poslední celou obchodní seancí, v pondělí bude obchodování zkrácené a trhy v Německu a Rakousku zůstanou zavřené. Objem obchodování se pohyboval pouze kolem 40 procent průměrného objemu obchodů za posledních 30 dní.

Index bankovního sektoru dnes oslabil o 0,2 procenta a za celý rok klesl o 16,9 procenta. Stal se tak sektorem s nejhorším výkonem za celý rok. Druhý nejhorší byl index společností poskytující turistické služby a služby pro volný čas, napsala agentura Reuters.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že prodej nových obytných domů spadl v listopadu o devět procent na sezonně přepočtenou roční míru 647.000. Investoři se bojí, že by slabé spotřebitelské výdaje mohly zpomalit ekonomický růst USA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru