Evropská unie prodloužila zákaz dovozu drůbežího masa z Thajska, Číny, Malajsie a Koreje do konce příštího roku. Důvodem je riziko zavlečení viru ptačí chřipky H5N1, který má trvale ohnisko v těchto zemích. "Je pravděpodobné, že zákaz bude prodloužen i v následujících letech," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Opatření zakazuje dovoz živé drůbeže i zpracovaného masa z uvedených jihoasijských zemí. Výjimkou je pouze Thajsko, odkud lze dovážet maso upravené předepsaným způsobem, uvedl Duben.

"Trvalý zákaz dovozu se týká pouze těchto zemí. Pokud se vyskytne ptačí chřipka v Unii, přijmou se opatření pouze pro region, nikoliv pro celou zemi," řekl Duben. V EU se ptačí chřipka objevila například v polovině prosince v Německu poblíž Berlína.

V Česku se ptačí chřipka vyskytla naposledy letos v červnu a červenci v chovech ve východních Čechách, veterinární opatření trvala do srpna. Kvůli třem ohniskům bylo vybito v Tisové, Noříně, Kosoříně, Netřebech, Zářecké Lhotě a obci Loučky 171.397 kusů drůbeže ve velkochovech a 1917 kusů domácí drůbeže.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) způsobil ve světě kmen viru H5N1 od roku 2003 smrt milionů kusů drůbeže, ale usmrtil také více než 200 osob. Většina lidí, kteří se nakazili virem, přišli do přímého nebo nepřímého kontaktu s infikovanou drůbeží. Odborníci WHO však už potvrdili i přenos ptačí chřipky z jednoho člověka na druhého.