Ruský státní ropný gigant Rosněft plánuje v příštím roce zvýšit těžbu ropy o jedenáct procent. Tohoto cíle chce firma dosáhnout pomocí nových vrtů a technických inovací. V plánu je také zahájení těžby na novém poli na severovýchodě Sibiře.

Společnost Rosněft nejvíce vytěžila z bankrotu ropného gigantu Jukos, když se jí podařilo na aukcích získat všechna jeho důležitá naleziště a rafinerie. V důsledku toho se stala jedničkou na ruském trhu. V letošním roce se Rosněftu jako první ruské firmě podařilo vytěžit přes sto milionů tun ropy za rok. Její těžba letos stoupla o 25 procent.

V příštím roce plánuje Rosněft vytěžit 111,93 milionu tun ropy, což zhruba odpovídá roční těžbě středně velkých členů kartelu OPEC, například Nigérie. Rosněft chce zvýšit i produkci rafinovaných produktů a to o 23 procent na 46,8 milionu tun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru