Ve čtvrtek došlo k podpisu dodatku ke smlouvě o mýtném mezi zástupci společnosti Kapsch a ministerstva dopravy. Na základě tohoto dodatku vybuduje Kapsch mýtný systém na všech dálnicích s jejichž výstavbou se započne nejpozději v roce 2017.

V současné době se mýtné vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. K nim mělo přibýt dalších 1200 kilometrů silnic první třídy, nicméně na základě dodatku ke smlouvě bude nakonec od ledna zpoplatněno jen necelých 200 kilometrů.

dalnice-poplatek-530.jpg

Kilometr na silnici vyjde zhruba na dvě koruny

Zpoplatněny budou nejvíce zatížené úseky silnic první třídy. Jedná se především o úseky, kde se do budoucna počítá s výstavbou dálnice, které propojují českou dálniční síť se zahraničním nebo spojují tuto síť s velkými městy. Průměrná sazba bude 1,9 koruny na kilometr, na dálnicích pak zhruba dvojnásobek.

Česká dálniční síť by měla být dle plánů ministerstva dokončena v letech 2013 až 2015 a má dosáhnout dvojnásobné délky oproti dnešnímu stavu. Mikrovlnný systém firmy Kapsch by tak měl fungovat na všech českých dálnicích.

Mýtné vynese státu přes tři miliardy korun

V současné době se mýtné týká kamionů nad 12 tun, jejichž provozovatelé by letos měly zaplatit celkem 5,7 miliardy korun. Firmě Kapsch z této částky připadnou necelé dvě miliardy za služby a jako splátka systému. Od ledna 2009 by měly mýtné platit i nákladní automobily nad 3,5 tuny.

Ministerstvo dále zvažuje rozšíření výběru mýtného i na další silnice - prvních i nižších tříd. Pokud by analýzy prokázaly, že se systém vyplatí, bude vypsán nový tendr. Mělo by však jít o satelitní systém namísto současného mikrovlnného.

Přehled úseků nově zpoplatněných od 1.1.2008:
D3 Mezno - Tábor-sever (Čekanice)
I/30 Lovosice - Vaňov
I/11 Hradec Králové-západ - Hradec Králové-východ #215# I/35
I/33 Plotiště n/L - Náchod-Branka #215# I/14
R35 Liberec-jih (Doubí) - Rádelský Mlýn #215# I/65
I/35 Křelov - Olomouc-Řepčín
R35 Olomouc-západ - Olomouc-centrum
R48 Dobrá - Žukov
I/52 Modřice-sever - Modřice-jih
I/52 Pohořelice-jih - Mikulov-hranice (A)
D47 Ostrava-jih - Bohumín-sever
I/11 Český Těšín-Svíbíce - Mosty u/J-hranice (SK)
I/47 a I/55 Kroměříž - Bělotín
I/48 Bělotín-východ #215# I/47 - Místek
I/58 Příbor-Skotnice - Krmelín

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru