Listopadová inflace v Japonsku dosáhla meziročně nejvyšší hodnoty od března 1998. Příčinou růstu inflace jsou především vysoké ceny ropy. Japonská inflace se nicméně stále pohybuje pod hranicí jednoho procenta, když v listopadu dosáhla 0,6 procenta. Ještě v říjnu však byla meziroční inflace pouhých 0,3 procenta.

Ekonomové se obávají, že drahý benzín by mohl zhoršit náladu mezi spotřebiteli, což by mohlo vést až ke stagflaci - růstu cen, který není doprovázen ekonomickým růstem. Nepříznivý pohled investorů na situaci japonské ekonomiky se odrazil i v situaci na japonském akciovém trhu.

Nejhůře se letos vedlo bankám

Za letošní rok poklesl tokijský index Nikkei o jedenáct procent po pěti letech nepřetržitého růstu. V tomto ohledu se stal nejhůře si vedoucím akciovým trhem ve vyspělých zemích. Širší index TOPIX klesl v letošním roce dokonce o 12,2 procenta.

Ve znamení poklesu byl i poslední japonský burzovní den. Japonské akcie se výrazně propadly především v reakci na vraždu pákistánské opoziční političky Bénazír Bhuttové a na obavy o další vývoj americké ekonomiky.

Index Nikkei 225 oslabil poslední den o 1,7 procenta a zakončil rok na hodnotě 15 307,78 bodu.Nejhůře si letos vedly akcie bank v důsledku dopadu úvěrové krize v USA. Hodnota akcií největší banky Mitsubishi UFJ se letos snížila téměř o třicet procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru