Ceny zlata a platiny se dnes vydaly vzhůru. Zlato se ocitlo nejvýše za poslední měsíc a platina se vyšplhala na nový rekord. Růst cen podpořil slabší dolar a politická situace v Pákistánu, kde byla zavražděna opoziční politička Bénazír Bhuttová. V závěru londýnského obchodování cena zlata stoupla o 18,25 dolaru na 829,40 dolaru za troyskou unci. Během dne vystoupila až na 830,05 USD, což byla nejvyšší hodnota za poslední měsíc.

Objem obchodování je před koncem roku velmi nízký, protože spousta obchodníků je na dovolené nebo již nechce měnit své současné pozice. Výhled však zůstává pozitivní a zlato by se mohlo v novém roce opět vydat vzhůru. V letošním roce cena stoupla o více než 30 procent.

Platina dnes stoupla až na rekordních 1542 dolarů za unci. Kov táhnou vzhůru nedostatečné dodávky. Několikerá přerušení těžby v Jihoafrické republice způsobila, že na trhu je letos platiny nedostatek. Situace by se neměla zlepšit ani v příštím roce. Cena v letošním roce vzrostla o téměř 40 procent, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru