Ceny zlata a platiny se dnes vydaly vzhůru. Zlato se ocitlo nejvýše za poslední měsíc a platina se vyšplhala na nový rekord. Růst cen podpořil slabší dolar a politická situace v Pákistánu, kde byla zavražděna opoziční politička Bénazír Bhuttová. V závěru londýnského obchodování cena zlata stoupla o 18,25 dolaru na 829,40 dolaru za troyskou unci. Během dne vystoupila až na 830,05 USD, což byla nejvyšší hodnota za poslední měsíc.

Objem obchodování je před koncem roku velmi nízký, protože spousta obchodníků je na dovolené nebo již nechce měnit své současné pozice. Výhled však zůstává pozitivní a zlato by se mohlo v novém roce opět vydat vzhůru. V letošním roce cena stoupla o více než 30 procent.

Platina dnes stoupla až na rekordních 1542 dolarů za unci. Kov táhnou vzhůru nedostatečné dodávky. Několikerá přerušení těžby v Jihoafrické republice způsobila, že na trhu je letos platiny nedostatek. Situace by se neměla zlepšit ani v příštím roce. Cena v letošním roce vzrostla o téměř 40 procent, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru