Ceny ropy na světových trzích dnes vzrostly kvůli propadu zásob ve Spojených státech. Pravidelná týdenní zpráva amerického ministerstva energetiky ukázala, že ropné rezervy klesly minulý týden výrazněji, než se předpokládalo. Odpoledne ceny rostly kvůli atentátu na pákistánskou opoziční političku Bénazír Bhuttovou, která útok nepřežila. Cena americké lehké ropy po zprávě o rezervách vyskočila o dolar na 96,97 dolaru za barel. Ostatní energie si ale v New Yorku vedly smíšeně; zatímco benzin a topný olej podražily, ceny zemního plynu klesly. V Londýně se barel severomořské ropy Brent zvýšil o 64 centů na 94,58 dolaru.

Zásoby ropy v USA minulý týden spadly o 3,3 milionu barelů, zatímco analytici podle Dow Jones Newswires očekávali pokles jen o 1,3 milionu. Zásoby ropných produktů včetně topného oleje a motorové nafty také klesly. Aktivita rafinerií se přitom zvýšila o 0,3 procentního bodu na 88,1 procenta kapacit, když analytici očekávali nárůst dvojnásobný, napsala agentura AP.

Bhuttovou, která patřila mezi hlavní kandidáty v nadcházejících parlamentních volbách, útočník střelil, když po předvolebním shromáždění nastupovala do auta. Poté odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle, zabil 16 lidí a desítky dalších zranil.
Útok na bývalou dvojnásobnou premiérku a po prezidentu Parvízi Mušarafovi druhou nejznámější politickou osobnost v Pákistánu odsoudili světoví politici. Na ropném trhu vzrostly obavy z nestability na Blízkém východě.
Související