Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën dnes oznámila, že postaví svou první ruskou továrnu ve městě Kaluga, necelých 200 kilometrů jihozápadně od Moskvy. V Kaluze se minulý měsíc začaly v nové továrně německého koncernu Volkswagen vyrábět vozy Škoda Octavia a VW. Továrna společnosti PSA by měla zahájit provoz v roce 2010 s počáteční kapacitou 100.000 vozů ročně, kterou bude možné ztrojnásobit.

Automobilka se rozhodovala mezi Kalugou a Nižným Novgorodem, jenž leží zhruba 400 kilometrů na východ od Moskvy. Firma v současnosti prodává v Rusku několik desítek tisíc vozů ročně. Do roku 2010 hodlá prodej zvýšit na 100.000 vozů, tedy počáteční výrobní kapacitu nové továrny, a časem až na 300.000 vozů ročně, píše agentura Reuters. Společnost si vybrala Kalugu kvůli logistice a blízkosti moskevského trhu. "V regionu se usadil také Volkswagen a se dvěma velkými automobilovými skupinami zde bude pro dodavatele součástek snazší zakládat provozovny," vysvětlila.

Poptávka po nových osobních vozech v Rusku v posledních letech rychle stoupá díky silnému růstu ekonomiky, jenž zvyšuje příjmy spotřebitelů. Firma PricewaterhouseCoopers letos předpověděla, že Rusko by se v roce 2011 mohlo stát největším evropským trhem s automobily. Upozornila však, že prostor pro domácí značky Lada a Volha, někdejší pýchu sovětského automobilového průmyslu, bude kvůli silné zahraniční konkurenci velmi omezený.

PSA Peugeot Citroën je druhým největším výrobcem automobilů v Evropě po Volkswagenu. V České republice založila firma s japonskou Toyotou společný podnik TPCA. Ten postavil u Kolína za 650 milionů eur (více než 17 miliard korun) automobilovou továrnu, která nyní zaměstnává přes 3000 lidí a má roční kapacitu 300.000 vozů. Závod vyrábí menší modely Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1.

Související