toyota_logo_192x128.jpgDruhá největší automobilka na světě Toyota otevřela 21. prosince novou továrnu v Rusku. Závod, ležící poblíž Petrohradu, je první v Rusku. Japonský deník Nikkan Kogyo v pondělí přinesl informace, že japonská automobilka zvažuje u Petrohradu výstavbu ještě jedné továrny.

Podle oficiálních údajů investovala automobilka od roku 2005 do výstavby 140 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč). Továrna se bude zaměřovat na produkci modelu Camry, v budoucnu i na model Corolla a další. Během prvních 18 měsíců se má výrobní kapacita vyšplhat na 50 tisíc vozů.

"Doufáme, že jednoho dne bude závod produkovat mezi 200.000 až 300.000 vozy ročně," řekl při otevírací ceremonii prezident Toyoty Katsuaki Watanabe.

Úspěch by přilákal více japonských firem

"Příchod Toyoty do Ruska je symbol rozvoje rusko-japonských ekonomických vztahů," řekl bývalý japonský premiér Joširo Mori. "Bude-li tento projekt úspěšný, do Ruska přijdou další japonské podniky," dodal.

Oslav se zúčastnil i ruský prezident Vladimir Putin. Ten věří, že otevření továrny dokazuje, že "obchodní kooperace mezi Ruskem a Japonskem má obrovský prospěch".

Obří automobilka expandovala do spousty koutů světa, od Asie, přes Evropu až do Jižní Ameriky. Poslední nově vybudovaná továrna byla otevřena 31. května v Kolíně, kde koncern TPCA montuje malé městské vozy.

Z výrobních linek automobilky sjelo v roce 2007 více než 9.4 milionu vozů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru