Jaderná elektrárna Temelín opět dodává elektřinu na plný výkon. Energetici v noci na dnešek připojili její první blok do rozvodné sítě. Blok odstavili v sobotu, aby na něm provedli pravidelný test řídících tyčí, které zastavují štěpnou reakci. Technici ze Škoda Power zároveň dovyvážili turbínu bloku po nedávné výměně vysokotlakého dílu. Informoval o tom mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Všechna sledovaná kritéria pádové zkoušky byla splněna. Další test nás čeká začátkem roku i na druhém bloku," uvedl mluvčí.

Temelín letos vyrobí méně elektřiny, než bylo v plánu. Kvůli prodloužení všech tří palivových odstávek o 24 dní dodá asi 12,3 terawatthodin (TWh). To je o procento méně oproti původním předpokladům. Loni elektrárna vyprodukovala 12 TWh proudu. Příští rok to má být 13,6 TWh elektrické energie, což by bylo nejvíce od roku 2000, kdy byl spuštěn první blok elektrárny.

Zatím nejvíc elektřiny dokázala jihočeská elektrárna vyprodukovat před třemi lety - 12,6 TWh proudu. Temelín je největším zdrojem elektřiny v Česku, jeho výkon je 2000 megawattů. Pokrývá tak 15 procent celoroční domácí spotřeby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru