První blok jaderné elektrárny Temelín přestal v sobotu časně ráno dodávat elektřinu. Energetici jej odstavili kvůli plánované zkoušce řídících tyčí, které zastavují štěpnou reakci. Pravidelné testy tyčí, takzvaných klastrů, provedou technici ještě dnes. Elektřinu začne blok znovu vyrábět na Štědrý den. Informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták.temelin-z-letadla-192-128.jpg

Během víkendu technici ze společnosti Škoda Power doladí i turbínu bloku po nedávné výměně vysokotlakého dílu. Druhého bloku se odstávka nedotkne, vyrábí dál bez omezení.

Méně elektřiny než se plánovalo

Temelín letos vyrobí méně elektřiny, než se původně plánovalo. A to o jedno procento, tudíž Temelín dodá do rozvodné sítě celkem asi 12,3 terawatthodin (TWh). Důvodem je prodloužení všech tří palivových odstávek o 24 dní. Loni elektrárna vyrobila 12 TWh proudu. Příští rok má Temelín vyrobit 13,6 TWh elektrické energie, což by bylo nejvíce od roku 2000, kdy byl spuštěn jeho první blok.

Zatím nejvíc elektřiny dokázala jihočeská elektrárna vyprodukovat před třemi lety. Tehdy dodala do sítě 12,6 TWh proudu. Temelín je největším zdrojem elektřiny v Česku, jeho výkon je 2000 megawattů. Pokrývá tak plných 15 procent celoroční domácí spotřeby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru