Představenstvo italských státních aerolinií Alitalia určilo nejpravděpodobnějšího vítěze při privatizaci ztrátové letecké společnosti. Alitalii by měla získat společnost Air France-KLM. O prodeji 49,9 procenta akcií v rukou státu rozhodne příští měsíc italská vláda.

Vedle francouzsko-nizozemské společnosti měla o problémové aerolinky zájem již jen menší domácí letecká společnost Air One. Alitalia uvedla, že spojením s Air France vzniknou značné růstové efekty, zůstane zachována značka a zajistí se dostatečné pokrytí domácích linek. Air France předpokládá celkové investice 6,5 miliardy eur.

Alitalia je ztrátová trvale od roku 1998 a nyní denně ztrácí asi jeden milion eur. Tržní hodnota společnosti v současnosti činí asi 1,1 miliardy eur, firma má však dluh 1,2 miliardy eur. Vláda se snaží najít pro Alitalii kupce od prosince 2005.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru