Motoristé, kteří se během vánočních svátků vydají na cesty po Evropě, zaplatí za pohonné hmoty nejvíce v Norsku a Velké Británii. Nejlevnější motorová paliva jsou v Rusku, kde řidiči při tankování platí zhruba polovinu toho, co v Česku. V sousedních zemích jsou pohonné hmoty mírně dražší než v tuzemsku. Vyplývá to z aktuální statistiky Ústředního automotoklubu.

Nejdražší pohonné hmoty jsou na severu Evropy a ve Spojeném království. Za litr benzinu s oktanovým číslem 95 dají motoristé v Norsku více než 40 korun. Nafta je nejdražší "za kanálem", litr vyjde na 39,79 koruny.

Razantní podzimní růst cen pohonných hmot, který nastal kvůli dražší ropě téměř po celé Evropě, již v uplynulých čtyřech týdnech nepokračoval. V řadě zemí dokonce pohonné hmoty zlevnily, nejvíce u německých pump. Ve srovnání s polovinou listopadu je natural v průměru o více než tři koruny levnější, cena nafty poklesla přibližně o dvě koruny.

Nejdražší ze sousedů je Německo

Německo je přesto ze všech sousedních zemí nejdražší; litr benzinu vyjde u pump na 34,53 koruny, nafta na 32,93 koruny. Mírně dražší než v Česku jsou pohonné hmoty ve všech okolních státech. Například v Rakousku, kam nyní míří část řidičů na lyže, je benzin za 31,77 koruny a nafta za 31,03 koruny.

Česká republika je přesně v polovině žebříčku sledovaných zemí. Litr benzinu stojí na hlavních silničních tazích podle ÚAMK v průměru 29,90 koruny, nafta 30,19 Kč/l. Ještě v květnu mělo Česko sedmý nejlevnější benzin ze 32 evropských zemí. Posun o několik příček nahoru během zhruba půl roku způsobilo zejména posilování koruny vůči euru, které benzin v eurovém vyjádření relativně vůči ostatním zemím zdražilo.

Rozdíly v cenách pohonných hmot napříč Evropou lze podle analytiků přičíst zejména různě vysokým sazbám spotřebních daní v jednotlivých zemích. Paliva jsou totiž nejdražší tam, kde jsou i nejvyšší daně ze spotřeby.

Zdroj: ÚAMK

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru