Dominique_Strauss-Kahn_192x.jpgKrize amerického trhu s hypotékami pro méně spolehlivé klienty narušila stabilitu světových financí a hospodářský růst v Evropě a Spojených státech amerických tak následkem toho zpomalí. Ve francouzském vysílání rozhlasové stanice RTL to dnes řekl šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.

"Dopady, které se dají změřit, zejména v MMF, jsou významné. Růst se zpomalí," uvedl Strauss-Kahn. Zpomalení růstu v USA a Evropě však podle něj ještě není tak rozsáhlé a nemusí dopadnout katastroficky. Nejistota ve světové ekonomice však podle Strausse-Kahna i nadále přetrvává.

MMF minulý týden chválil koordinované kroky centrálních bank velkých ekonomik, jež se tak snaží řešit světovou úvěrovou krizi. V situaci, kdy si banky nechtějí vzájemně půjčovat peníze, daly centrální banky k dispozici bankovním systémům nové prostředky. MMF připomněl, že měnová politika musí zůstat flexibilní.

Světová ekonomika podle předpovědi MMF z poloviny října vykáže letos růst HDP o 5,2 procenta. Příští rok už se ale tempo růstu má podle MMF snížit na 4,8 procenta. Fond tak zhoršil svou předchozí prognózu. V ní totiž předpokládal, že se růst HDP udrží na 5,2 procenta i v roce 2008.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru