greenspan-192x128.jpgAlan Greenspan řekl, že v minulosti stála za relativně silným růstem ekonomiky právě nízká inflace. "Nezačíná se objevovat stagflace, ale její první příznaky. Obecně lze tudíž říci, že inflaci je třeba potlačit," poznamenal Greenspan.

V USA se zvyšují hlavně ceny potravin a energií, což je problém, který trápí i některé další země.

Bývalý šéf Fedu řekl, že je nesmírně důležité, aby centrální banka měla z politického hlediska možnost dělat to, co dělat má, aby inflaci potlačila. Od poloviny září Fed snížil základní úrok třikrát, a to už o celý procentní bod, takže nyní je základní úrok na 4,25 procenta.

Globální finanční systém nyní doplácí na nepříznivé dopady úvěrové krize, která se objevila jako důsledek problémů v části hypotečního trhu v USA. Na krizi doplácejí velké investiční banky, především v USA, které investovaly do hypotečních zástavních listů a podobných nástrojů, jejichž hodnotu nelze mnohdy snadno vyčíslit.

Recese americké ekonomiky - "je to fifty fifty"

Ekonomové nyní spekulují, že americká ekonomika se možná nevyhne recesi, i když nejnovější statistika naznačuje, že by se jí vyhnout mohla. Stále se totiž solidním tempem zvyšují výdaje spotřebitelů, i když situace na trhu bydlení se zhoršuje a složitější je získat i nový úvěr.

Snižováním úroků Fed může podpořit hospodářský růst, samotný pokles úroků ale působí proinflačně, protože je zpravidla provázen poklesem kurzu měny. Fed se tak snadno může ocitnout v pasti a jeho hlavním úkolem je pokusit se o obnovu hospodářského růstu, aniž by způsobil růst cenové hladiny. Inflace výrobních cen byla v listopadu v USA nejvyšší za 34 let.

Greenspan tak zopakoval svůj nedávný odhad, podle něhož existuje asi 50procentní pravděpodobnost, že americká ekonomika skončí v recesi. Bývalý šéf Fedu ale zdůraznil, že dluhy amerických firem nepředstavují žádný velký problém a podniky jsou schopny ho bez problémů splácet.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru