mBank_192x128.jpgZe sobotu na neděli si začali první Češi otevírat bankovní účty s nulovými poplatky. Polská BRE Bank prostřednictvím své části s názvem mBank spustila o půlnoci ostrý provoz a otevřela tak klientům přístup k levným bankovním službám po internetu a telefonu. "Vyzkoušejte to sami a přesvědčte se, že bankovní revoluce dorazila do ČR," vyzývá mBanka na své webové stránce.

Nováček tuzemského bankovního trhu, který patří do skupiny Commerzbank, nabízí na úvod mKonto, se kterým už sedm let slaví úspěchy v Polsku. Když ho klient obsluhuje výhradně přes internet, neplatí bance za běžné služby žádné poplatky. Zdarma má jeho založení i vedení, příchozí i odchozí platby a také zřízení a zrušení trvalých příkazů a elektronické výpisy. Součástí tohoto účtu je i elektronická platební karta Visa, se kterou má klient zadarmo tři výběry z tuzemských bankomatů a všechny výběry v cizině. Tuzemské banky dosud takovou možnost nenabízejí, nejlevnější účet spojované eBanky a Raiffeisenbank umožňuje některé služby bez poplatků nebo se slevou, ale jen za určitých podmínek, například při minimálním měsíčním obratu na účtu dvacet tisíc korun.

mBank má v nabídce i spořící účet s úročením tři procenta ročně, což je také nejvíc mezi tuzemskými peněžními ústavy. I ten, pokud ho klient ovládá přes internet, je navíc bez poplatků.

Zájemci, kteří si dnes o účet požádali, budou mít funkční účet do několika dní. Podle informátorky z telefonního centra je banka bude brzy zpětně kontaktovat a domluví si s nimi návštěvu kurýra, který jim přinese k podpisu smlouvu. Formuláře o založení účtu je možné podepsat i na prvních finančních centrech, které mBank otevře 28. listopadu v Praze. Jedno z nich bude například na Vinohradské ulici, další na Bělehradské ulici. Banka v nejbližší době chystá spustit i nabídku hypoték, ve kterých chce tuzemským bankám konkurovat vypuštěním poplatků za vyřízení půjčky a za správu hypotečního úvěru a také možností kdykoliv splatit část nebo celý úvěr bez jakýchkoliv sankčních poplatků.

mBank chce mít v Česku patnáct finančních center, ve kterých budou moci klienti požádat například o půjčku, a zhruba šedesát takzvaných mkiosků v nákupních centrech, kde bude možné provádět transakce samoobslužně, připojením na internet a po telefonu, a zároveň v nich bude i bankomat.

V Česku a na Slovensku má mBank velké plány. Do do konce roku 2010 chce získat čtvrt milionu klientů. To by ji zařadilo za zfúzovanou Raiffeisenbank a eBanku a zhruba na úroveň spojované HVB Bank a Živnobanky. Stala by se šestkou či sedmičkou trhu. Podle ředitele BRE Bank Slawomira Lachowského celkové investice dosáhne zhruba 800 miliónů eur a do zisku by se měla dostat do pěti let. Banka očekává, že v roce 2012 dosáhne její portfólio 1,2 miliardy eur a na vkladech bude mít asi 300 milionů eur.

Související