Koruna zahájila dnešní den dalším rekordem. Ráno překonala hranici 18 korun za dolar a obchodovala se na 17,94 Kč za dolar. Vůči euru koruna mírně oslabila a pohybuje se na 26,72 Kč za euro. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

graf_071121_KcUSD-500.gif

Po ranním rekordu však koruna oslabila a kolem čtvrté hodiny odpoledne se obchodovala na 18,07 Kč/USD a 26,78 Kč/EUR.

"Pohyb byl v souladu s okolními regionálními měnami, když výrazně ztrácela zejména slovenská koruna. Fundamentálních událostí jsme se v regionu nedočkali, za oslabením regionálních měn tak lze hledat spíše růst rizikové averze ve světě, která vede ke ztrátám rizikovějších měn ´rozvíjejících se´ trhů. V případě dalšího negativního sentimentu vůči regionálním měnám díky růstu averze lze očekávat i případné další oslabování na české koruně," uvedl pro server iHNed.cz analytik Komerční banky Jiří Škop.

Horší prognóza růstu americké ekonomiky

Důvody oslabování dolaru jsou podle Vlka obdobné jako v minulých dnech. "Jsou to obavy o vývoj americké ekonomiky, které dostaly konkrétnější obrys v podobě nové prognózy americké centrální banky Fed. Ten snížil prognózu růstu ekonomiky pro příští rok. Dolar se k euru pohybuje aktuálně na hranici 1,48 USD/EUR," vysvětlil Vlk.

Vývoj kurzu české měny bude záviset podle Vlka i nadále zejména na eurodolarovém trhu. "Nálada na dolar zůstává samozřejmě i nadále negativní, takže je velmi pravděpodobné, že koruna bude vůči dolaru i nadále posilovat," odhadl Vlk.

Ze slabého dolaru česká ekonomika zatím spíše těží. Padající americká měna totiž pomáhá snižovat ceny benzinu a zemního plynu. Lidé díky slabšímu dolaru utratí méně za počítače, notebooky, fotoaparáty a další elektroniku z Asie nebo USA. Horší je však situace pro české vývozce do dolarových oblastí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru