Německá letecká společnost Lufthansa vede s ruskými úřady spor o právo přeletů nad územím Ruska. Moskva Lufthanse zakázala, aby její nákladní letadla využívala k přeletům ruský vzdušný prostor, dokud Lufthansa nestanoví tranzitní letiště, které bude v Rusku k těmto účelům využívat.

Lufthansa Cargo nyní v regionu Společenství nezávislých států využívá letiště v kazašské Astaně, Rusové na ni ale tlačí, aby si pro tyto účely vybrala nějaké letiště na Sibiři. Už ve středu Lufthansa podle agentury Reuters nemohla k přeletu využít ruský vzdušný prostor, údajně proto, že nedodržuje dohodnutá pravidla.

Moskva dnes uvedla, že Lufthanse dá ještě dva týdny na to, aby se rozmyslela. Po tuto dobu tedy bude moci vzdušný prostor Ruska nadále využívat. "Ruská strana se rozhodla do 15. listopadu prodloužit přechodné povolení k přeletům společnosti Lufthansa Cargo," uvedlo dnes ministerstvo dopravy Ruské federace. Pak ale musí Lufthansa oznámit, jaké si vybrala v Rusku tranzitní letiště.

"Lufthansa stále věří, že udělení přeletových práv nelze spojovat s požadavky na přestěhování našeho tranzitního uzlu," reagovala Lufthansa v oficiálním prohlášení. Vedení Lufthansy také trvá na tom, aby Rusko dalo k přeletům souhlas na delší dobu.

Související