Přemnožení jeleni, srnky či mufloni poškodí bezmála polovinu mladých vysazených stromků, takže škody dosahují stovky milionů korun ročně. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s odvoláním na studii, kterou vypracoval Ústav pro výzkum lesních ekosystémů a na niž upozornilo ekologické Hnutí Duha. Hnutí zároveň vyzvalo ke snížení počtů spárkaté zvěře v tuzemských lesích.

"Poškozeno je v průměru 44 procent stromů," uvádí se ve studii. Zpráva také upozorňuje, že škody v lesích pozvolna přibývají. V roce 2000 bylo poškozeno necelých 40 procent vysazených stromků.

Škody údajně přesahují miliardu korun

Hnutí Duha vypočítalo, že škody způsobené přemnoženou zvěří přesahují miliardu korun. "Ekonomické ztráty aktuálně dosahují podle našeho odhadu 1,5 miliardy korun ročně," řekl serveru Jaromír Bláha, který se v ekologické organizaci zabývá ochranou lesa.

Do svého výpočtu Hnutí Duha zahrnulo kromě přímých škod na zničených stromcích také vynucené náklady na ochranu vysázených stromků a ztrátu na přírůstku a kvalitě dřeva. "Výsledky ukazují, že přemnožení zvěře je pro české lesy větší kalamitou než orkán Kyrill," sdělil Aktuálně.cz Bláha. Škody v lesích po větrné smršti dosáhly stovek milionů korun.

Hnutí Duha vyzvalo ministry zemědělství a životního prostředí Petra Gandaloviče a Martina Bursíka, aby změnili příslušnou vyhlášku a zákon, což by umožnilo snížit počty spárkaté zvěře. Podle Bláhy je v zahraničí běžné, že se únosné stavy zvěře stanovují podle způsobených škod.

V Česku se stále vychází ze sčítání jelenů nebo srnců. "To už ale skoro nikde nepoužívá. Zvěře musí být v lese tolik, kolik je schopen les uživit," uvedl Bláha, podle něhož je například v Krušných horách až desetkrát více zvěře, než je únosné.