Současná krize, která zasáhla trh bydlení v USA, bude mít na celou americkou ekonomiku velmi nepříznivé dopady. Řekl to ministr financí Henry Paulson, podle něhož je nutné přijmout rázná opatření na obranu těch lidí, kteří čelí vážným problémům. Ministr ale řekl, že nemá zájem zachraňovat úvěrové instituce ani spekulanty.

Paulson upozornil, že krize ani zdaleka neodezněla, jak se někteří domnívají, ale stále je ve vývoji. V příštích 18 měsících skončí fixace úrokové sazby u zhruba dvou milionů hypoték a jejich majitelé teprve potom v plné síle pocítí problémy. Vláda má prý zájem na tom, aby lidé nepřišli o střechu nad hlavou, pokud jiné obydlí nemají.

"Rád bych to ale řekl jasně. I když jsou základní ekonomické indikátory v dobrém stavu, pokles na trhu bydlení je stále ve vývoji a podle mého názoru je nyní pro ekonomiku největším rizikem. Čím déle budou ceny nemovitostí stagnovat nebo klesat, tím větší dopady to bude mít na budoucí růst," uvedl Paulson.

Dopady krize pocítí další lidé

Pokles trhu bydlení v USA je nejvýraznější za posledních 16 let a ministr řekl, že dopady krize v nadcházejících měsících pocítí další lidé. Paulson ale zopakoval, že cílem vlády není pomáhat finančním institucím ani těm, co nemovitost kupovali ze spekulativních důvodů.

Podle ministra je také nutné změnit zákony, aby finanční instituce nemohly nabízet na první pohled nevýhodné financování. Řada lidí doplatila na to, že jim realitní makléři nabídli exotické finanční produkty, které se po určité době výrazně prodraží. Paulson však řekl, že i po skončení fixace si velká část majitelů hypoték bude moci bydlení splácet.

Paulson hovořil o dopadech krize pouhý den poté, co zástupci tří velkých amerických bank oznámili, že založí společný fond s asi 100 miliardami dolarů. Jeho smyslem je nakupovat cenné papíry, jejichž ceny prudce klesly, a to včetně hypotečních zástavních listů. Založení fondu předcházely diskuse, kterých se zúčastnili i zástupci ministerstva financí. Fond se ale z veřejných zdrojů žádných peněz nedočká.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru