Strojírenská společnost ZVU Potez dodá do Číny zařízení na výrobu kyseliny dusičné za 280 milionů korun. Expedice prvních speciálních výměníků začne v prvním říjnovém týdnu. Kontrakt pro chemický závod u Šanghaje je jednou ze stěžejních zakázek podniku v letošním roce.

Druhou část zakázky, kterou bude absorpční kolona, bude královehradecký podnik do Číny expedovat koncem ledna příštího roku. Zařízení pro čínskou chemičku je podle Tomáše Kubíčka z vedení firmy zvláštní výměníky z titanu. Obdobné zařízení, tentokrát za 170 milionů korun, již ZVU Potez dodala loni chemičce v maďarské Várpalotě.

V září, při návštěvě vietnamského premiéra v Česku, podepsala ZVU Potez s vietnamskou firmou Vinashim Hanam Beer dohodu o výstavbě pivovaru ve Vietnamu. Hodnota kontraktu je 95 milionů dolarů. Financování se účastní také Česká exportní banka.

ZVU Potez vznikla v roce 1997. V roce 2001 se podnik oddělil od skupiny ZVU a považuje se za pokračovatele téměř 140 let dlouhé tradice chemického a potravinářského strojírenství v Hradci Králové. V prvním pololetí podnik s asi 440 zaměstnanci utržil přes 290 milionů korun, na nichž se vývoz podílel 86 procenty. Za celý letošní rok firma předpokládá obrat 666 milionů korun, což představuje meziroční navýšení o sedm procent.

Související