V ranních středečních hodinách se dolar propadl na 19,43 Kč/USD. Posunul tak včerejší minimum o čtyři haléře. Další oslabování dolaru ekonomové čekaly. Petr Sklenář z Atlantik FT pro server  iHNed.cz v pondělí uvedl, že očekává posílení koruny směrem k hranici 19,30 Kč/USD. Hlavní ekonom Next Finance vidí v další týdnech prostor pro posílení až na 19,22 Kč/USD.

Dolar oslabuje kvůli důsledkům otřesů finančních trhů, které vyvolaly problémy se splácením amerických rizikových hypoték. Americká centrální banka Fed minulý týden rázně snížila úrokovou sazbu a od té doby se dolar na světových trzích propadá k historickým minimům. K pádu dolaru potom přispěly další negativní zprávy o ekonomice Spojených států. Trhy navíc očekávají další snížení sazeb Fedem.

Po dosažení rekordu se česká měna vrátila k hodnotám okolo 19,50. Levný dolar umožňuje v České republice snižovat ceny benzinu a zboží, které je dováženo z USA jako jsou počítače, fotoaparáty a další elektronika.

graf_070926_KcUSD1-497.gif

Vůči euru se česká měna drží v pásmu 27,50 až 27,60 Kč/EUR.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru