Americká centrální banka Fed se v úterý večer rozhodla snížit základní úrokovou sazbu z 5,25 na 4,75 procenta. "To pro dolar byla negativní zpráva, protože se očekávalo, že snížení bude spíše čtvrtprocentní. Tím pádem nižší úročení dolaru snižuje jeho atraktivitu a dolar díky tomu oslabil," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Atlantik FT  Petr Sklenář. Fed se tak snaží bojovat s hrozící hospodářskou recesí.

Dolar se k euru ve středu ráno dostal na 1,3987 USD/EUR, což je historické maximum.

graf_070919_USDEUR-492.gif

Nový rekord vůči dolaru ráno stanovila i česká měna. Po deváté hodině stála koruna na 19,66 Kč/USD, a výrazně tak posunula dosavadní maximum z minulého týdne. Po dosažení rekordu koruna oslabovala.

graf_070919_KcDolar-496.gif

V nejbližších dnech se podle Sklenáře dá očekávat, že koruna by mohla ještě o "nějaký ten halíř" vůči dolaru posilovat. "Pokud jde o horizont delší, například tak dva tři týdny, tak bych spíše nevyloučil, že by mohlo dojít k mírné korekci," předpověděl Sklenář.

Podle člena bankovní rady ČNB Vladimíra Tomšíka je banka ze silné koruny překvapena a neexistují důvody, aby banka na konci září sazby zvedla. Uvedl to server Patria Online, který se také domnívá, že sazby zůstanou beze změny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru